1394/9/30

اهمیت تصاویر شما در بهینه سازی سایت و سئو

از ساده ترین روش ها براي بهبود محتوای یک صفحه استفاده از تصاویر است. فرقی نمی کند عکس، تصویر، یا آیکون، بیشتر صفحات وب داراي تصویر می باشند. با چند ترفند آن ها به رتبه سایت شما و گرفتن بازدید بیشتر به شما کمک خواهند کرد. مشکل اساسي اینجاست که موتورهای جستجو نمي توانند محتوای قرار گرفته شده در درون تصاویر را ببینند.
آن ها مي توانند تشخیص دهند که در صفحه شما چند تصویر وجود دارد حتي می توانند حجم، طول و عرض آن را نیز بدست بیاورند اما به محتوای اساسی که در تصوير موجود است، دسترسی ندارد.
گوگل بهترين کار را با تصاویر که در صفحات وب مي بیند انجام می دهد، البته با کمک شما.

چگونه به گوگل راجب عکس هایمان توضیحاتی دهیم:

موتور های جستجو از موجودیت عکس ها بر روی صفحه وب شما با خبر هستند چون ما در سند HTML خود از کد مشخصی برای ایجاد آن ها استفاده کرده ایم اما موتور های جستجو تمام اطلاعاتی که درباره این عکس دارند فقط یک آدرس يا url می باشد. پس باید توضیحاتی راجع به عکس هایمان از طریق همین کدهای قابل خواندن به موتورهای جستجو دهیم
ما می توانیم با استفاده از صفت alt و انتخاب نام مناسبی برای تصویرمان موتورهای جستجو را برای تشخیص بهتر ياری کنيم.
صفت alt:
کاري که صفت alt انجام می دهد این است که اگر تصاویر موجود در سایت شما به هر دلیل نتوانست نمایش داده شود به عنوان مثال از روی سرور پاک شده باشد ، متنی که درون صفت alt قرار می گیرد ، متن جایگزینی خواهد بود که به جای تصویر ديده خواهد شد.
این صفت تنها برای بازدید کنندگان مفید نیست، بلکه آن ها برای موتور های جستجو فوق العاده می باشند.
اين صفت به موتور های جستجو يک سرنخ مي دهد تا بدانند محتوای این تصویر راجب چه چيزی است. شايد استفاده از کلمات کلیدی کوتاه و مرتبط درباره این تصویر در صفت alt فکر بدی نباشد.

حال اگر کسی در اینترنت کلماتی که شما در این صفت استفاده کرده اید را جستجو کند، تصویر شما شانس بیشتری برای دیده شدن در نتایج اول جستجو خواهند داشت.
دیدید که اضافه کردن صفت alt کار بسیار راحتی است. فقط باید به سند HTML صفحه وب مورد نظرتان دسترسی داشته باشید.

برچسب alt در استفاده از سیستم های مدیریت محتوا:
اگر از ورد پرس فارسی استفاده می کنید هنگام بارگذاری پرونده ها، پس از بارگذاری تصویرتان قسمت "متن جایگزین" مقدار همان صفت alt را می گیرد پس قسمت متن جایگزین را با دقت پر کنید. و اگر از ورد پرس انگلیسی استفاده می کنید هنگام Upload Media پس از بارگذاری تصویرتان قسمت Alt Text برابر همان است.

نام فايل:
اگر شما قصد دارید تصویرتان را حتی بیشتر از اینها بهبود دهید شما باید نام فایل تصویرتان را تغییر دهید. شما باید از یک نام توصیفی تر استفاده کنید تا موتور های جستجو را یاری کنید.
وقتی شما با دوربین های دیجیتال عکس می گیرید نام پیشفرض دوربين برای عکستان معمولا چيزی شبیه به "DSC0127.jpg" خواهد بود. اگر شما فایل عکستان را با همین نام بر روی وب آپلود کنید، يعنی شما از نام فایلتان برای کمک به موتورهای جستجو هیچ استفاده ای نکرده اید وهیچ اطلاعاتی به آن ها نداده اید. درست است، ممکن است شما از صفت Alt استفاده کرده باشید اما شاید این کافی نیست تا به موفقیت دلخواهتان برسيد.
آیا بجای استفاده از نام "DSC0127.jpg" استفاده از نامی مانند "basket of green apples.jpg" که به معنی سبد سیب سبز می باشد، نام مناسب تری نیست؟
سعی کنید از علامت خط فاصله برای جدا کردن کلمات استفاده کنید و از علامت های جمع (+) و يا زیر خط(_) استفده نکنید چون اين علامت ها، علامت های جداکننده نیستند. با استفاده از خط فاصله موتور های جستجو توانايی تشخیص کلمات را خواهند داشت.

حجم فايل تصوير را فراموش نکنيد:
حتما تاکنون شنيده اید که گوگل سرعت وبسایت شما را هم در رتبه دهی خود اعمال می کند. این بدین معنی است که زمان بارگذاری صفحه شما يکی از فاکتور های رتبه دهی می باشد. با زیاد شدن گوشی های هوشمند و موبایل اینترنت نقش اساسي در این میان بازی مي کند. این بدیهی است که اگر سایت شما دیر و با سرعت پایین بالا بیاید اصلا کاربر پسند نخواهد بود.
حجم تصاویر استفاده شده در صفحات وب شما یکی از مولفه هایی است که بر روی سرعت بارگذاری صفحه وب شما تاثیر می گذارد.

حجم عکس هايتان را بهبود ببخشيد:
اگر شما در صفحه وبتان یک یا دو تصویر داشته باشید شاید زیاد به چشم نیاید اما اگر صفحه وبتان تصاویر فراوانی داشته باشد تفاوت عجیبی در سرعت بارگذاری صفحه وبتان احساس خواهید کرد.
اغلب حجم زیاد تصاویر به دلیل وضوح تصویر آن ها می باشد. معمولا فایل هایی با وضوح تصویر بالا متقابلا حجم زيادی هم دارند پس ما باید تناسبی میان کیفیت و حجم تصویر ایجاد کنیم.
برای اینکه تصمیم درستی در این باره بگیریم نياز داريم انواع مختلف تصویر را بر اساس فرمت آن ها و مزایای هر فرمت، بررسی کنیم:

  • Jpg : تصاويري با اين فرمت قابلیت فشرده سازی بر روی آن ها وجود دارد طوری که از کیفیت و وضوح تصویر کاسته می شود اما نه به طور زننده ای که به چشم بیاید. اغلب چشم افت کیفیت در این تصاویر را تشخیص نمی دهد. این فرمت تصویر به طور گسترده ای در وبسایت ها استفاده می شوند.
  • Png : این فرمت نيز اغلب استفاده می شود به دلیل این که این فرمت از خاصیت transparency تصویر (یا شفافیت) پشتیبانی میکند که در تصاویری با فرمت JPG این قابلیت وجود ندارد.
  • Gif : این فرمت بسیار فشرده می باشد و فقط 256 رنگ را پشتیباني می کند. این فرمت انیمیشن ها و تصاویر متحرک را پشتیبانی می کند همین موجب حیات این فرمت در عرصه وب است که بیشتر در آگهی های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

این که بگوییم کدام فرمت برای استفاده بهتر است چیز غیر ممکنی به نظر می رسد. هر کدام از این فرمت ها به نوبه خود قابلیت هایی دارند که در جای خاص خود باید استفاده شوند. اگر شما می خواهید تصاویرتان را بهبود ببخشید پیشنهاد من به شما استفاده از فرمتی است که کیفیت قابل قبول و حجمی کم ارائه دهد. شما در يک تصوير می توانید هر سه این فرمت ها را تست کنید و ببینید کدام نتیجه مطلوبی بوجود می آورند.
چیزی که بهتر است بدانید این است که شما نباید با استفاده از HTML طول و عرض تصاویر را تغییر دهید چون این کار هیچ تاثیری در حجم تصویر نخواهد داشت. به عنوان مثال ایده بسیار بدیست که یک تصویر 600×800 بارگذاری کنید و آن را با استفاده از صفت های height و width به 300×400 برسانید.
دلیل تغییر نکردن حجم در این موارد این است که تصویر ابتدا توسط مرورگر کاربران دانلود می شود و بعد از دانلود طول و عرضشان توسط HTML کم یا زیاد می شود.
اگر شما می خواهید از مناسب بودن تصویر انتخابیتان در صفحه وب با خبر شوید میتوانید از ابزار YSlow و یا Google Page Speed Insights استفاده کنید. البته ابتدا باید تحریم ها را دور بزنید. تکنیک ها زیر نیز می تواند برای تنظیم دستی تصویر کارساز باشد:

  • Clever PNG Optimization Techniques
  • JPEG Optimization
  • Optimizing GIF Images

در نهایت ممکن است برخی برای مشاهده تصاویر از Google Image Search یا همان جستجوی تصویر گوگل استفاده کنند. اين جستجو ها می توانند ترافیک قابل توجهی را به سمت سایت شما روانه کنند.  پس سعی کنید همیشه یک نقشه سایت اختصاصی عکس ها برای سایتتان فراهم کنید تا دسترسی به آن ها را  براي موتور های جستجو راحت تر کنید.
نتیجه:
بهینه سازی تصاویر برای موتور های جستجو نيازمند سه فاکتور است:

  • نام فایل
  • حجم فايل
  • و مهمتر از همه این ها صفت alt

نظرات