1394/9/30

هر رنگ در طراحی وب سایت چه معنایی دارد؟

هر رنگ در صفحات وب داستانی را بیان می کند.
رنگ ها می توانند منتقل کننده ی حس های زیادی باشند پس در طراحی یک صفحه خیلی مهم است که بدانید کدام رنگ ها چه تاثیری در انتقال پیغام شما می توانند داشته باشند.
شما حتما در مورد انتخاب رنگ های سرد و گرم برای رنگ دیوار اتاق یا هنگام استفاده از تُن سایه های سرد و گرم در هنگام گریم چهره، شنیده اید. باید بدانید رنگ ها معنای بیشتری دارند.
هر فردی استنباط و احساس مختلفی از رنگ هایی که در صفحات وب مختلف استفاده می شود دارد. سالها تحقیقات در این زمنیه ثابت کرده است که هر رنگ بیانگر به یک نوع احساس است و منجر به یک نوع رفتار مشخصی می شود. درک انتخاب رنگ و برداشت ضمنی از آن می تواند ما را در ایجاد طرح های موثرتر و بدون اشتباه در انتخاب رنگ کمک کند.

رنگ های گرم و سرد:
رنگ های گرم و سرد در واقع به حسی که از دیدن چرخه رنگ به وجود می آید گفته می شود.
رنگ های گرم شامل رنگ های قرمز، زرد، و نارنجی است. از این رنگ برای دیوار های محیط زندگی و خانه استفاده می شود یا به عنوان رنگ تاکید کننده و نمایش بیشتر رنگ های خنثی (سفید و مشکی) استفاده می شود.
رنگ های سرد شامل رنگ های آبی، بنفش ،و سبز هست. یک انتخاب متداول در رنگ آمیزی دیوار محل زندگی و اتاق های خواب برای ایجاد احساس آرامش در فضای خانه به دلیل خصوصیت کاربردی بودن آنها می باشد.
از این رنگ ها برای هدایت احساسات و عواطف در صفحات وب استفاده می شود.

رنگ های گرم شادابی و راحتی را القا می کنند.این رنگ ها باعث می شوند فضا کوچکتر به نظر برسد زیرا تُن رنگ های گرم باعث ایجاد حس راحتی در افراد می شود. رنگ های گرم باعث فعال شدن عکس العمل های مغز می شود و احساس هیجان، عشق ،و در بعضی مواقع عصبانیت را القا می کند.
در فضا های خیلی بزرگ استفاده زیاد از رنگ های گرم باعث ابهت فضا می شود و با رنگ های خنثی هم تطابق دارد.
به دلیل بار هیجانی ای که این رنگ ها دارند معمولا در سایت های فروشگاهی بسیار استفاده می شوند.

انتخاب رنگ های سرد، جهت آرامش و تسکین ، تا حدی منحصر به فرد است وباعث بزرگ تر به نظر رسیدن فضای موجود می شود. ایرادی که به رنگ های سرد چرخه رنگ می گیرند این است که فضا را سرد تر از آنچه هست نمایش می دهد و باید با فضا های آزاد منطبق شود. (مثل رنگ های سفید یا خنثی موجود در صفحات وب).
رنگ های سرد باعث ایجاد اثرات منفعل (غیر فعال) در مغز می شود که باعث ایجاد احساس رضایت، آرامش و عدم فعالیت می شود.

قرمز:
قرمز یکی از سه رنگ اولیه است. یکی از قدرتمند ترین و احساسی ترین رنگ هاست . رنگ قرمز احساس شیرینی و بی گناهی را در حین ترکیب با رنگ سفید و ایجاد رنگ صورتی می دهد و وقتی به صورت خالص استفاده می شود تیزی و تندی را القا می کند. با اضافه شدن رنگ مشکی، قرمز احساسات سنگین تری را بیان می کند مثلا عصبانیت یا بیان شدید احساسات.
قرمز به عنوان رنگ اولیه هم در پس زمینه طرح ها و هم به عنوان رنگ تاکید، استفاده می شود. تقریبا در بین رنگ های دیگر بهترین رنگ برای تاکید است.طیف رنگی قرمز می توانند احساس عشق، هیجان، قدرت و رشد و نمو را القا کند.
 
از جمله خصوصیات رنگ قرمز:

 • قرمز روشن برای بیان عشق و لذت.
 • قرمز تیره برای بیان حس انتقام جویی، عصبانیت همچنین شجاعت و رهبری را القا می کند.
 • صورتی برای ایجاد فضای رمانتیک و قابلیت های زنانه.
 • قرمز- قهوه ای تغییر و سقوط را القا می کند.

سبز:
رنگ سبز یکی دیگر از رنگ های اولیه است. این رنگ یکی از آرامش بخش ترین رنگ ها است که دارای سایه های خنثی است. سبز تعادل و هارمونی را القا می کند و بعضی اوقات برای شرح طبیعت و ایجاد امید استفاده می شود. سبز کمی روشن تر (با مقداری زرد) بیشتر شادی آور و نورانی است و می توانند کمی هم حس گرمی رنگ را هم منتقل کند. سبز تیره تر ثبات، امنیت و فراوانی را القا می کند.
در طرح ها از رنگ سبز در زمینه یا به عنوان رنگ تاکید استفاده می شود. این رنگ یکی از رنگ های مناسب برای چشم انسان است.
لازم است بدانید که که بعضی اوقات پیامد ها عاطفی ناخواسته را با رنگ سبز نشان میدهد مثلا بیماری یا بی تجربگی.
از جمله خصوصیات رنگ سبز:

 • زرد - سبز بیماری و اختلاف را القا می کند.
 • سبز تیره جاه طلبی، کامیابی را القا می کند.
 • سبز متمایل به آبی سلامتی و ثبات را القا می کند.
 • سبز زیتونی نماد صلح و هارمونی را القا می کند.

آبی:
آبی رنگ آرامش، صلح ،و امنیت است. آخرین رنگ از سه رنگ اصلی RGB است، که ما در طراحی های دیجیتالی در ترکیب رنگ های مختلف از آنها استفاده می کنیم، را می سازد. آبی به دلیل اینکه حس آرامش و دوستی را القا می کند به عنوان رنگ اصلی برای شبکه های اجتماعی محبوب مردم یعنی فیس بوک و تویتر شناخته شده و از آنها در طرح هایشان استفاده می کنند.
از رنگ آبی هم به عنوان رنگ های پیش زمینه و هم رنگ های تاکیدی می توان استفاده کرد و همچنین رنگی است که مردم با آن به راحتی ارتباط برقرار می کنند و البته می توانیم بگوییم که این رنگ، یک رنگ مردانه نیز هست. از آبی تیره تر در رنگ متن استفاده می شود.
از رنگ های تیره تر در چرخه رنگ بیشتر برای وب سایت های شرکتی استفاده می شود.
آبی به آب و آسمان نیز ارتباط دارد که به وب سایت شما حس طبیعت را میدهد.
 
رنگ های آبی به ندرت در موضوعات مربوط به مواد غذایی و بسته بندی غذا ها استفاده می شوند زیرا بعضی از مطالعات نشان داده است که تاثیر آرامشی که از این رنگ گرفته می شود جلوی اشتهای افراد را می گیرد.
از جمله خصوصیات رنگ آبی :

 • آبی روشن سلامتی، عمق، ثبات و ایمان را القا میکند.
 • آبی تیره تر دانش، قدرت، اعتماد و کمال را القا می کند.

بنفش:
رنگ بنفش ترکیبی از طیف رنگ های گرم و سرد یعنی عشق و آرامش رنگ های قرمز و آبی می باشد. بنفش از قدیم نماداشراف، قدرت ،و ثروت بود. بنفش همچنین به ترویج حس خلاقیت و قوه تخیل کمک می کند زیرا این رنگ غالب در طبیعت نیست از این رو در فیلم ها، کتاب ها، و تصاویری که از تخیل دی آنها استفاده شده به وفور این رنگ را مشاهده می کنیم.
از رنگ بنفش استفاده گوناگونی می شود. سایه های سبک، که خیلی نرم و ظریف است می تواند یک حس رمانتیک ایجاد کند. سایه های تیره تر احساس سنگین تر و دمدمی مزاج بودن را القا می کند و در بعضی مواقع حس بی ثابتی و سر سختی را میدهد
از جمله خصوصیات رنگ بنفش:

 • بنفش روشن حس لطافت، حس نوستالژی و رومانتیک را القا می کند.
 • بنفش تیره حس دمدمی مزاج بودن، سر سختی ، دلتنگی و نا امیدی و در بعضی مواقع حس قدرت طلبی و نظارت را القا می کند .

زرد:
زرد به راحتی، احساس شادی را القا می کند. این رنگ با احساس انرژی زائی و تشویق در ارتباط است. این رنگ بسیار مهیج است و به همه چیز حس روشنائی و خورشیدی می دهد. یکی از معایب استفاده از رنگ زرد انتقال حس خطر است که از آن در تابلوهایی که پیام اخطار دارند استفاده می شود.
رنگ زرد برای برجسته تر کردن موضوعی یا تاکید استفاده می شود اما استفاده تمام طرح از ین رنگ بسیار دشوار است زیرا باید با انتخاب کُنتراست های موجود دراین رنگ مطمئن شوید که پیغام شما درست منتقل می شود. در صورتی که این رنگ در فرمت روشن تر استفاده شود جلوه اولیه خود را دست می دهد.
از جمله خصوصیات رنگ زرد:

 • زرد روشن برای القای حس خطر و ترس است.
 • زرد تیره تر برای القای حس شادی، لذت ،و تازگی است.

نارنجی:
نارنجی یک ترکیب دارای هارمونی بین رنگ های قرمز و زرد است. یعنی ترکیب عشق و انرژی با رنگ اولیه یعنی زرد به همراه حس خورشیدی و تازگی آن است. نارنجی به برقراری تعادل، انرژی زا بودن ،و فراخوانی گرایش دارد.
اما استفاده از این رنگ در کار، کمی سخت است. طیف های نارنجی بیشتر، در قسمت های مهم سایت و به صورت رنگ تائید کننده استفاده می شود، اما وقتی به عنوان رنگ قالب از آن استفاده کنیم کمی کار شلوغ به نظر می رسد. از نارنجی برای نمایش حرکت در طرح استفاده کنید اما احتیاط کنید نارنجی قدرت غلبه بر عناصر دیگر در طرح را دارد.

از جمله خصوصیات رنگ نارنجی:

 • زرد - نارنجی یا نارنجی طلایی حس پرستیژ و خرد را القا می کند.
 • قرمز - نارنجی حس لذت، انرژی ،و سلامتی و آرزو را القا می کند.
 • نارنجی تیره به معنی تغییر و عدم اطمینان است.

قهوه ای و رنگ های خنثی:
رنگ های خنثی ( مانند: بژ، شیری، خاکستری مایل به قهوه ای، توسی) و قهوه ای بهترین مثال ممکن از طبیعت هستند که بسیار در طراحی ها استفاده می شوند. رنگ های خنثی و قهوه ای مذمون آرامش و صلح، سازگاری، اعتبار و حتی حس خستگی را القا می کنند.
قهوه ای، کاربرد های گوناگونی در طرح دارد مثلا برای پس زمینه طرح، به عنوان رنگ تاکید کننده و برای رنگ متون استفاده می شود. همچنین در ترکیب با رنگ های دیگر برای ایجاد افکت های زیبا استفاده می شود.
از جمله خصوصیت رنگ قهوه ای:

 • قهوه ای خیلی کمرنگ برای القای آرامش، پاکی، و ظرافت به کار می رود.
 • قهوه ای کمرنگ ( میانه) خستگی، کسلی ،و حفاظت را القا می کند.
 • قهوه ای تیره استحکام، راحتی ،و تجربه را القا می کنند.

سیاه و سفید:
سفید و سیاه خالص ترین شکل رنگ هستند .هر یک معنای سادگی و اداری بودن را میرساند. تقریبا غیر ممکن است که رنگی را بدون استفاده از رنگ های سیاه و سفید ایجاد کرد.
سفید معمولا حس تمیزی، پاکی ،و کمال را القا می کند. مشکی معنی قدرت ، رمزآلود بودن ،و ظرافت را منتقل می کند و بعضی اوقات معنی ترس و ناشناخته بودن را هم می دهد.

هر کدام از این رنگ ها در صورتی که با رنگ های دیگر به کار برده نشود خیلی سرد و خشک به نظر می رسند. ترکیب رنگ سفید و سیاه که توسی است حس آرامش و کسل کننده ای را منتقل می کند.
از جمله خصوصیت رنگ ها ی سفید و مشکی:

 • سفید تمیزی، پاکی ،و رهایی را القا می کند.
 • سیاه قدرت، ظرافت ،و رمزآلودگی را القا می کند.
 • توسی آرامش و بی تمایلی را القا می کند.

و در آخر نظر شما راجع به رنگ ها چیست؟ آیا در وب سایت هایی که طراحی کرده اید، حس رنگ ها را در نظر گرفته اید؟

 

نظرات