1394/9/30

رتبه بندی سایت ها و وبلاگ ها توسط الکسا

رتبه بندی صفحات وب توسط Google و ابزار page rank آغاز شد. برای رتبه بندی سایت ها، وبلاگ ها ،و حتی صفحات مختلف هر سایت امتیازی بین 0 تا 10 اختصاص داده می شد و سایت هایی با امتیاز بالاتر از مزایایی در موتور جستجوی گوگل برخوردار می شدند و به نوعی اعتبار یک سایت یا وبلاگ محسوب می شد.
چند سالی است که سایت alexa.com اقدام به انتشار آمار و ارقامی برای رتبه بندی سایت ها و اخیرا برای وبلاگ ها نموده که قابلیت نمایش رتبه سایت یا وبلاگ شما را در بین کل سایت های موجود در اینترنت و یا در بین سایت های یک کشور دارا می باشد. alexa طی فعالیت های خود توانسته جایگاه مناسبی برای رتبه بندی پایگاه های اینترنتی اخذ و آمار قابل اعتمادی را ارائه دهد که کاربران معمولا برای نشان دادن اعتبار سایت خود از آمار سایتشان در alexa استفاده می کنند.
بدیهی است که اطلاعات ارائه شده در alexa برای رتبه بندی، کاملا دقیق نیست اما توانسته است آمار یکی از معتبرترین رتبه بندی ها را در دنیای مجازی به خود اختصاص دهد. روند رتبه بندی سایت ها در alexa بیشتر بر اساس میزان بازدید و میزان دسترسی کاربران اینترنت در بازه زمانی یک روزه به سایت ها است. بطور مثال سایت گوگل با توجه به آمار بازدید بسیار بالایی که دارد رتبه 1 الکسا را به خود اختصاص داده است.

alexa چه اطلاعاتی از سایت ها به ما ارائه می دهد؟
برای اینکه از اطلاعات و رتبه سایت خود در الکسا مطلع شوید کافیست به این آدرس مراجعه کنید :

http://www.alexa.com/siteinfo
و در قسمت جستجو، آدرس سایت خود را وارد کنید تا در صورتی که الکسا رتبه ای به آن اختصاص داده، نمایش داده شود.

می توانید از این آدرس هم برای انجام مراحل کمتر، آمار مربوط به سایت خود را مشاهده کنید:

http://www.alexa.com/siteinfo/ehsanweb.com

(کافی است بجای آدرس ehsanweb.com ، آدرس سایت یا وبلاگ خود را درج کنید)

در صفحه مربوطه رتبه جهانی، رتبه کشوری ،و نیز تعداد لینک های سایت شما در بین سایت های دیگر قابل مشاهده می باشد. در بخش های دیگر نیز آمارها و نمودارهای خاصی هم از میزان بازدید در بازه های زمانی متفاوت و امکانات دیگری برای قابلیت مقایسه این آمار با سایت های دیگر وجود دارد.
توضیح دیگر موارد به دلیل تخصصی شدن موضوع خارج از محدوده مطالب این بحث است، اما در اینجا 3 پارامتر مهم قابل بررسی است:

 1. رتبه جهانی سایت شما: بر اساس میزان دسترسی کاربران اینترنت در بازه زمانی یک روزه، به سایت یا وبلاگ شما، رتبه جهانی به آن اختصاص داده می شود.
 2. رتبه کشوری سایت شما: بر اساس میزان دسترسی کاربران اینترنت در بازه زمانی یک روزه، از کشوری که بیشترین بازدید کننده را داشته اید (برای سایت های ایرانی ، مسلما کاربران ایرانی بیشترین ترافیک را روی سایت ها خواهند داشت)، رتبه کشوری به شما تعلق می گیرد.
 3. تعداد لینک ها: تعداد لینک های سایت شما در سایت ها و صفحات مختلف محاسبه می شود. (با تبادل لینک می توانید این عدد را بالا ببرید)

زمان به روز رسانی رتبه بندی الکسا معمولا روزانه است. همچنین آمار مربوط به تعداد لینک ها معمولا هر 15 روز یکبار، به روز می شود.

امروزه آمار alexa به نوعی، اعتبار و نمایش دهنده آمار دسترسی کاربران به سایت ها تلقی می شود و معمولا این رتبه بندی برای جذب تبلیغات هم کاربرد زیادی پیدا کرده است. پس سعی کنید تا با افزایش بازدید کنندگان سایت یا وبلاگ خود به بهبود رتبه الکسای خود کمک کنید. قابل ذکر است که الکسا آماری مربوط به برترین سایت ها را برای هر کشور خاص نیز منتشر می کند. مثلا برترین سایت های کشور ایران بر اساس رتبه بندی الکسا در این آدرس قابل مشاهده است:
http://www.alexa.com/topsites/countries/IR
 
در پایان پاسخ چند پرسش رایج را گفته ایم:

 • چرا بعضی از وبلاگ ها هنوز قابلیت رتبه بندی الکسا ندارند؟
  قبلا امکان نمایش رتبه بندی فقط برای سایت ها در alexa بود که اکنون وبلاگ ها نیز می توانند رتبه وبلاگ خود را مشاهده کنند. بعضی از وبلاگ ها هنوز این سیستم را برایشان فعال نکرده اند به همین خاطر امکان رتبه بندی الکسا ندارند.
 • چرا بعضی از سایت ها هنوز رتبه جهانی یا کشوری ندارند؟
  ابتدا حتما از ثبت بودن دامنه سایت یا وبلاگ خود در موتورهای جستجو مطمئن شوید. الکسا پس از ثبت سایت شما در موتورهای جستجو شما را شناسایی و در لیست رتبه بندی قرار می دهد.
 • چرا بعضی از سایت ها داشتن رتبه جهانی دارند ولی رتبه کشوری ندارند؟
  بعضی سایت ها آمار بازدید بسیار پایینی دارند امکان رتبه بندی کشوری برای آنها میسر نیست. همچنین گاهی اختلالات الکسا برای سایت های با آمار بازدید کم، باعث این موضوع شده که پس از مدتی رتبه کشوری هم فعال می شود.

نظرات