1394/9/30

ابزار گوگل وب مَستر برای طراحان وب

همان مقداری که Google Analytics برای یک سئوکار حرفه ای مهم است، Google Webmaster Tools نیز باید مهم باشد. گوگل بطور مداوم ابزارهای Webmaster را گسترش داده تا ویژگی های جدیدی را که در عین حال Google Analytics را نیز بهبود می بخشد، شامل شود. آزمایشگاه های Webmaster Tools همچنان برای ارائه ویژگی های جدیدی مانند آمار نویسنده (author stats) و داده های ساختاری (structured data) ادامه دارد. در حالی که این توسعه ها به معنی امکان بهینه سازی وب سایت  هست، برخی از ویژگی های کلاسیک این ابزار همچنان به استواری مناسبی در فهم مقادیر و چگونگی رشد آن کمک می کند.
لینک های ورودی به وب سایت شما
لینک های ورودی به وب سایت شما، در زیرِ قسمت ترافیک و در سمت چپ منوی ناوبری، گزارش می شود. این گزارش ها به قدری خوب لینک های ورودی به سایت شما را نشان می دهند که اطلاعاتی از قبیل: صفحه های لینک دهنده به شما، بیشترین صفحه لینک شده شما و حتی چگونگی لینک شدن شما را شامل می شود. به علاوه، قسمت لینک های ورودی صفحاتی را که بیشترین ورود به وب سایت شما را داشته اند، نشان می دهد. این مسئله در وب سایت های تجاری، بیشتر صفحه محصولات یا سرویس ها می باشد، اما بسیار مهم است که بطور منظم بازبینی شوند، چون ممکن است ارزش اینکه ورودی بیشتری نسبت به صفحه اصلی وب سایت بگیرند را نداشته باشند. این گزارشات می توانند در قالب CSV یا فایل اسناد گوگل قابل پرینت گرفتن باشند. این مقادیر باید بطور منظم بازبینی شوند تا نشان داده شود که کدام محتوا بیشترین بازدید را داشته است.
کلمات کلیدی جستجو
در قسمت دیگری، کلمات و عباراتی را نشان می دهد که افراد در موتورهای جستجو وارد کرده و از طریق نتایج جستجو حاصله برای آنها، در نهایت وارد سایت شما شده اند. که این قسمت نیز، زیرِ برچسب ترافیک و سمت چپ منوی ناوبری قرار دارد. مقادیری که Webmaster tools نشان می دهد، نسبت به گزارشات درجه بالای Google Analytics خاص تر است از جمله تعداد کلیک ها، تغییرات بازدید در 30 روز ،و میانگین رتبه جستجو می توان اشاره کرد.

کاربران می توانند محدوده داده های نمایشی را در گزارش انتخاب کنند که بخوبی می توان از گزارشات خروجی به صورت فایل نیز گرفت. محدوده داده های انعطاف پذیر (flexible data range) می تواند به هنگام ترویج یک رویداد خاص، به مسیریابی ترافیک های حاصل از جستجو کمک کند. کلیک بر روی هر کلمه کلیدی اطلاعات مربوط به رتبه آن کلمه در میان سایر کلمات را نمایش می دهد. این اطلاعات به تاریخچه جستجوی کلمات و عبارات توسط مردم بستگی دارد.
بهینه سازی
در منوی ناوبری سمت چپ، بخش بهینه سازی کاملی قرار دارد که دارای اطلاعات سئو ارزشمندی است. زمانی که یک سایت برای اولین بار تایید می شود، باید نقشه سایت آن در بخش نقشه سایت ثبت شده باشد. با اینکه در اغلب موارد سئو، اسایدرهای آن را بطور اتوماتیک می یابند، قرار دادن آن در ابتدای کار می تواند سرعت پروسه را افزایش دهد.
بخش Remove URLs به شما اجازه می دهد تا لینک هایی را که دیگر آنلاین نیستند یا نیازی به ایندکس شدن ندارند را از لیست لینک های ایندکس شده آن سایت حذف کنید. لینک های حذف شده حداقل 90 روز طول می کشند تا از لیست ایندکس گوگل خارج شوند. همچنین یک ابزار ثبت مجدد نیز وجود دارد تا توسط آن بتوان محتوایی را که توسط Webmaster tools حذف شده است، دوباره ثبت نمود.
بخش بهینه سازی تب امکان بهبود HTML را نیز ارائه کرده است که ارور های رایج زیادی را نشان می دهد ( مانند : متاتگ های توضیحات تکراری یا تگهای عنوان گمشده، که میتوانند به راحتی تعمیر شوند). تعمیر این ارور ها کمک می کند تا صفحات سریعتر ایندکس شوند و تاثیر بیشتری روی کاربران توسط گوگل گذاشته شود. تب Content Keywords ، اطلاعات مربوط به بیشترین کلمات کلیدی جستجو شده ای که مسیر ورود کاربران به سایت شما بوده است را نشان می دهد.
داده های ساختاری
این تب نسبتا جدید، در داخل بخش بهینه سازی، روی شناسایی داده های ساختاری که در میان یک وب سایت یافت می شوند، تمرکز می کند. برای سئوکارهایی که به یک صفحه schema markup اضافه می کنند، این بخش ویژگی خوبی جهت مشاهده کردن نتایج این مسئله است تا بفهمند که شناسایی داده ها بطور صحیح انجام گرفته است یا نه.
آمار نویسنده
قسمت آمار نویسنده که زیر آزمایشگاه در منوی ناوبری سمت چپ واقع شده است، ویژگی جدیدی است که با Google Authorship (نویسندگی گوگل) در تعامل است. گزارشات این بخش نشان می دهد که از بین صفحه هایی که با نویسنده مخصوص خود (که از طریق نویسندگی گوگل در حساب گوگل پلاس خود را ثبت کرده است) ارائه شده است، کدام یک در نتایج جستجو نمایش داده شده اند. در این گزارشات، تعداد دفعات نمایش لینک، تعداد کلیک های واقعی، CTR ،و جایگاه میانگین آن نمایش داده می شود. کلیک کردن بر روی هر لینک مشخص در این گزارش، اطلاعات بیشتری نسبت به همان صفحه نمیدهد، بلکه فقط صفحه مورد نظر را در پنجره ای جدید نمایش می دهد.

آینده Google Webmaster Tools در گرو ادامه ارائه ویژگی ها و مقادیر بسیاری برای سئوکاران می باشد، که در حال حاضر گوگل به خوبی از عهده آن بر آمده است. Webmaster Tools را باید بطور مداوم مانیتور کنید تا مطمئن شوید وب سایت شما برای ترافیک حاصل از جستجو ، بهینه سازی شده باشد.

نظرات