1394/9/29

سرور ایمیل IMAP چیست؟

 Internet Message Access Protocol) IMAP): پروتکل دسترسی به پیام های اینترنتی، یکی از دو پروتکل بزرگ برای سرورهای ایمیلی می باشد. دیگری Post Office Protocol  یا POP است. IMAP از زمان شروع بکار خود در سال 1986 تا کنون چندین بار بازنگری شده است. یکی از بارزترین مزیت های IMAP نسبت به POP، زمانی است که هارد درایو شما خراب یا دزدیده شده است. ایمیل هایی که با پروتکل IMAP دریافت شده اند از دست نخواهند رفت. درست برعکس پروتکل POP که ایمیل ها را بصورت محلی ذخیره می کند. همانند POP سرورهای ایمیلی IMAP نیز قادر به کار با همان نرم افزارهای ایمیلی است (شامل : Windows Mail , Apple Mail , Mozilla Thunderbird و …) تنظیم و پیکربندی یک گیرنده ایمیل سمت کاربر برای ایجاد ارتباط با یک سرور IMAP دیگر سخت تر از تنظیم با همان نرم افزار برای یک سرور POP3، نیست.

مزایا
کارشناسان IT معمولا زیاد به مزیت های IMAP نسبت به POP که سرعت بالا به هنگام دریافت مقادیر زیادی از ایمیل ها است اشاره می کنند. به هر حال بزرگترین مزیت IMAP این است که کاربران توانایی مدیریت و سازماندهی به ایمیل ها در خود سرور را دارند که مسئله حیاتی برای افرادی است که در کامپیوترهای مختلفی کار می کنند. به بیان دیگر ایمیلی که با یک سرور POP ارسال شده است، در واقع فقط روی کامپیوتری که از آن ارسال شده است می ماند. اما ایمیلی که با سرور IMAP ارسال می شود از طریق هر کامپیوتری که شما با آن کار کنید قابل دسترسی است، چون در خود سرور می ماند پس قابلیت مدیریت کردن ایمیل ها را دارا می باشد.

ویژگی ها
ایمیل های IMAP در محیط های شرکتی، مخصوصا در موقعیت هایی که شامل مقادیر زیاد ایمیل و کاربرانی با دسترسی به ایمیل از طریق چندین کامپیوتر یا موقعیت مکانی مختلف هستند، خوب کار می کنند. بعلاوه، داشتن یک حساب کاربری در سرور IMAP مشکلاتی را که داشتن یک حساب کاربری POP3 در چند کامپیوتر دارد را ندارد.

تاثیرات
سرورهای ایمیل IMAP در دوران ظهور کسب و کارهای مجازی وارد میدان شدند. محیطی که در آن کاربران مجبور نیستند در یک میز کاری یا حتی یک کامپیوتر در یک روز، کار کنند. کاربران در چنین موقعیت هایی می توانند به همان روشی که در POP استفاده می کردند در IMAP نیز پیام های خود را سازماندهی کنند.

اخطار
برای بسیاری از کاربران در پروسه کارهای روزمره نوع سرور تفاوتی ندارد. اما به هر حال کاربرانی که از یک حساب کاربری ایمیل در یک کامپیوتر استفاده می کنند، باید بدانند که تکنولوژی POP بیشتر مورد پسند این دسته از کاربران است. چون که فقط در خود کامپیوتر ایمیل ها را رد و بدل می کنند. در هر حال بسیاری از کاربران، انتخابی در نوع سرور ایمیلی که استفاده می کنند ندارند.

نظرات