1394/9/5

تبادل لینک همیشه مفید نیست

اگر سایت یا وبلاگی داشته باشید حتما شما هم راجع به ترفند لینک دهی سایت ها به هم برای افزایش رتبه در سیستم های امتیازدهی به سایت شنیده اید. اما نکته ای باید بدانید این است که هر لینکی به رنک (امتیاز) شما کمک نمی کند بلکه در شرایطی ممکن است امتیاز شما را نیز پایین بیاورد در ادامه توضیحاتی راجع به اینکه چه لینکی با چه شرایطی خوب است بحث خواهیم کرد.
تبادل لینک مفید :
سعی کنید با سایت ها و وبلاگ هایی تبادل لینک کنید که

  1. رتبه سایت یا وبلاگ آنها از شما بالاتر یا برابر شما باشد.
  2. به واسطه آمار آن سایت ها،  بازدید کننده برای شما فرستاده شود تا آمار بازدید صفحه شما بالاتر برود (حتی اگر رتبه گوگل آنها از رتبه گوگل خودتان کمتر است)
  3. لینک شما در کل صفحات سایت مقصد درج شود و نه فقط در یک صفحه خاص از آن سایت.
  4. در سایت مقصد علاوه بر لینک شما بیش از 100 لینک خارجی دیگر وجود نداشته باشد.

حال ببینیم  تبادل لینک چطور باعث افزایش یا کاهش رتبه ی سایت می شود:
ما در اینجا از گوگل به عنوان یکی از بزرگترین سیستم های امتیازدهی به سایت یاد میکنیم گرچه سایت های امتیازدهی دیگر تفاوت چندانی در این مسئله با گوگل ندارند.
همان طور که گفتیم گوگل مانند سایر سیستم های امتیاز دهی به لینک هایی که سایت های دیگر به شما داده است اهمیت می دهد و این برایش به نشان مفید بودن مطالب شما است. حال در نظر بگیرید که سایتی رنک گوگل 4 دارد این سایت برای مثال 400 واحد ارزش دارد، و تعداد 10 سایت دیگر با این سایت تبادل لینک کرده اند حال این سایت حدود نیمی از کل ارزشش را با تبادل لینک با سایت های دیگر تقسیم می کند (یعنی 200 واحد از ارزشش). در این مثال 20 واحد به ارزش رتبه ی هر وب سایت لینک شده اضافه می شود. چون در وب سایت اصلی 10 لینک داشته ایم. و قاعدتا اگر سایت اصلی تعداد لینک های خارجی بیشتری داشته باشد این سهم برای هر سایت لینک شده کمتر خواهد شد به طوری که در نهایت گوگل برای سایت هایی که بیش از 100 لینک خارجی در صفحه شان داشته باشد ارزش بسیار کمی قائل می شود پس تبادل لینک با این سایت ها هیچ وقت به نفع ما نیست.
در ضمن اگر سایت دیگر رنک پایین تر از سایت شما داشته باشد شما با تبادل لینک امتیاز کمتری از آن دریافت می کنید و امتیاز بالایی را به آن سایت می دهید پس بهتر است با سایت هایی که رنکشان از شما بالاتر یا برابر شما است تبادل لینک کنید.
با کمی گشت و گذار در اینترنت، در بعضی از سایت های ایرانی بسیاری دیده می شوند که آمادگی خود را برای تبادل لینک با هر وبلاگ یا سایت با رتبه کمتر یا حتی رتبه صفر اعلام کرده اند، آنها با درج لینک شما فقط در یک صفحه از سایتشان، تنها به فکر منافع خود هستند. چون شما لینک آنها را در کلیه صفحات خود درج می کنید اما آنها فقط در یک صفحه لینک شما را درج می کنند و معمولا بازدیدکننده چندانی هم برای شما نمی فرستند.

نظرات