1394/9/5

آنچه درباره فونت باید بدانید

فونت ها همیشه برای کار با دستگاه های چاپ و نمایشگرها لازم بودند و هستند در گذشته که کلمات با حروف سربی توسط دستگاههای چاپ روی کاغذ حک می شد. پس از ورود کامپیوتر به ابزار مشابهی برای نمایش اطلاعات نیاز بود، به این ترتیب فونت های به وجود آمدند. فونت ابزاری برای نمایش داده های دیجیتال به ما می باشد.
فونتها از قسمت‌های مختلفی نظیر کاراکترها، حروف ،و سمبل‌های تشکیل شده اند. و هر کاراکتر دارای حالات مختلفی است، مثل کاراکتر ب از حالات ب ، بـ ، ـبـ ، و ـب تشکیل شده است. این حالات مختلف یک کاراکتر را گلیف می‌گویند. ابزاری به نام موتور رندر متن با توجه به مشخصات هر کاراکتر نسبت به کاراکترهای بعدی و قبلی از حالات مختلف گلیف مورد نظر استفاده می کند.


اما باید توجه داشت که هر گلیف دارای کد متفاوتی است که به آن کد پوینت گفته می‌شود. در ابتدای ورود کامپیوترها تمامی مراودات کامپیوتری با استفاده از زبان انگلیسی و یکسری سمبل‌های خاص انجام میشد. این دسته از حروف در استانداردی با نام اسکی گنجانده شدند.
با فراگیرتر شدن کامپیوترها نیاز بود تا زبان‌های بیشتری وارد دنیای دیجیتال شود. به همین دلیل تولیدکنندگان کامپیوتر اقدام به ایجاد استاندادرهای مختلف کردند که هر استاندارد حاوی کاراکترها و سمبل های مورد نیاز یک یا چند زبان با ریشه مشترک بود. به این صفحات کد پیج گفته میشد. وجود کدهای برابر و یکسان در کد پیج‌های مختلف باعث سردرگمی کاربران شده بود. برای مثال شخصی با استفاده از کد پیج زبان چینی یک متن را می‌نوشت و دیگری بدون اینکه اطلاعی از کد پیج نگارنده داشته باشد، با استفاده از کد پیج آلمانی اقدام به مطالعه متن می‌کرد. نتیجه آنکه متنی که کاربر نهایی مطالعه می‌کرد حاوی یکسری کاراکتر و سمبل زبان آلمانی بود که هیچ ارتباطی با متن نوشته شده به زبان روسی نداشت. با ازدیاد این مشکلات کنسرسیومی به نام یونی کد اقدام به وضع استانداردی کرد که با نام خود این کنسرسیوم به نام یونی کد شناخته می‌شود.
یونی کد، شامل اطلاعات مربوط به کاراکترها و سمبل‌های تمامی زبان‌های زنده و مرده دنیا است. این استاندارد با مشخص کردن جداول متفاوت، زبان های با ریشه مشترک را در یک جدول جای داده و تمامی اطلاعات مورد نیاز آنها را شامل می شود. بدون اینکه کد مورد استفاده در یک گلیف، در گلیف دیگری در هر زبان دنیا استفاده شده باشد.

کم کم با به وجود آمدن دنیای اینترنت علاقه به قرار دادن متون در این محیط بیشتر شد و هر شخصی با زبان خود شروع به نوشتن در این فضا کرد. طراحان، با استفاده از تصاویری با پیش‌زمینه شفاف به خلق متون با کیفیت و زیبا پرداختند و همین امر باعث بوجود آمدن موج دوم نمایش اطلاعات در وب شد. نهایتا با توجه به نیاز کاربران برای نمایش متون زیباتر در وب شرکت‌های مختلف اقدام به وضع استانداردهای داخلی کردند تا با رعایت آنها، مطالب با شکل زیباتری به نظر بیننده برسد. اما قدم آخر، استاندارد یکسانی بود که برای رعایت در تمامی مرورگرهای وب پیشنهاد شد. وب فونت گرچه هنوز به عنوان یک پیشنهاد باقی مانده، اما بدلیل پشتیبانی بسیار خوب تبدیل به تنها روشی شده که طراحان وب از آن برای خلق متون زیباتر بهره می برند.
در ابتدا طراح وب برای نمایش متون مورد نظر از تعداد کمی از فونت‌های استاندارد استفاده می‌کرد. برای مثال برای متون فارسی، عموم وب‌سایت ها از فونت Tahoma استفاده می کردند. تنها دلیل استفاده از این فونت، اطمینان خاطر از وجود این فونت در سیستم کاربر نهایی بود. با ظهور وب فونت‌ها این قابلیت بوجود آمد که طراحان وب، یک فونت که در سیستم کاربر وجود نداشت را، در صفحه وب مورد نظرش استفاده کند و مطمئن باشد که کاربر نهایی صفحه مورد نظر را با استفاده از فونت دلخواه او مشاهده می کند.
پس مرورگرها اقدام به وضع استانداردهای داخلی برای پشتیبانی از فونت‌های خاص کردند. برای مثال مرورگر Internet Explorer از فرمت EOT پشتیبانی می‌کرد در حالی که Mozilla Firefox از فونت‌های TTF پشتیبانی می‌کرد. به تدریج مرورگرهای مختلف از فرمت‌های مختلف فونت پشتیبانی کردند و این پشتیبانی‌های متفاوت از فونت‌های متفاوت باعث بوجود آمدن تفاوت در نمایش حروف گردید. بعضی مرورگرها کلمات را با وضوح بهتری نمایش می‌دادند در حالی که برخی دیگر وضوح نمایش کمتری داشتند.
از طرفی وجود موتورهای رندر متن متفاوت در مرورگرها باعث بوجود آمدن مشکلاتی در نمایش حروف میشد. که البته این مشکل هنوز هم وجود دارد. همین مشکل برای نمایش متن ها در سیستم عامل های مختلف برای هر مرورگر وجود دارد.

این تفاوت ها در موتورهای رندر متن باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی در نمایش متون شده که در بعضی جاها کلمات بصورت شکسته شده نمایش داده می‌شوند. لذا خود فونت به تنهایی هر چقدر هم که کامل و زیبا باشد جهت نمایش متون کافی نیست، موتورهای رندر متن هم از اهمیت بسزایی برخوردار هستند.

 

هر چه تعداد گلیف‌ها بیشتر باشد یک فونت برای نمایش اطلاعات غنی تر خواهد بود، اما این تعداد زیاد در وب قابل توجیه نیست. تصور کنید شما یک متن ساده را به زبان فارسی در وب نمایش می‌دهید، آیا نیاز هست که فونت شما حاوی گلیف‌های زبان های دیگر باشد، قاعدتا وجود گلیف‌های بیش از اندازه و افزونگی گلیف‌ها باعث بالا رفتن حجم یک فونت می شود که این امر در وب اصلا خوش آیند نیست.

مورد دیگر این است که زبان‌های لاتین عموما دارای کاراکترهایی با ارتفاع یکسان هستند، اما زبان‌هایی مانند زبان فارسی دارای کاراکترهای با ارتفاع متفاوت هستند، برخی به سمت بالا کشیده می‌شوند و برخی به سمت پایین. این تفاوت ظاهری در فونت‌های لاتین و زبان‌های دیگر باعث شده که استانداردهای تدوین شده، که عموما بر اساس رسم الخط لاتین وضع شده‌اند که فارسی زبانان را دچار مشکل می کند. چرا که حروف مرتفع فارسی بصورت بالقوه توانایی رعایت ارتفاع استاندارد حروف لاتین را ندارد، و حتی در صورتی که این ارتفاع رعایت شود کلمات خطوط پایین تر از سایر کلمات در جمله می شود.
خیلی از این مشکلات را با طراحی درست فونت می‌توان برطرف کرد.

برای مثال پیاده سازی صحیح ارتفاع با صرف زمان تا حد قابل قبولی قابل درست شدن است، بخصوص مشکل کدپونت های اشتباه که در فونت های فارسی امری مرسوم است با صرف کمی زمان کاملا برطرف می‌شود. گلیف‌های مشخص و با تعداد پایین هم در پایین آوردن حجم فونت موثر خواهد بود. همه اینها نشان از یک چیز دارد و آن این است که یک وب فونت باید با دید کاربرد در وب طراحی شود. در اکثر فونت‌های فارسی حروف انگلیسی هم گنجانده شده، ولی در یک وب فونت بدان‌ها نیازی نیست لذا با یک طراحی صحیح تا حد زیادی می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.
 با دستورات CSS می‌توان وب فونت را به یک صفحه وب اضافه کرد تا کاربر نهایی در هنگام بازدید از صفحه وب شما، فونت دلخواه شما را مشاهده کند.
برای توسعه یک وب فونت نیازی نیست تا همه کارها را از ابتدا انجام دهیم، اگر یک فونت سالم در اختیار داشته باشیم می‌توانیم با حذف گلیف‌های اضافه حجم آن را پایین بیاوریم و با کمی کنترل گلیف‌ها میتوان ارتفاع حروف را نیز مشخص کرد. سپس با گرفتن یک خروجی مجدد و تعیین اطلاعات جانبی فونت و مجوز استفاده از آن، می‌توان از یک فونت بصورت وب فونت استفاده کرد. سرویس‌های زیادی هستند که فونت‌ها را تبدیل به وب فونت می‌کنند. عملکرد بیشتر آنها یکسان است و صرفا یکسری از جداول مورد استفاده در فونت را برای فشرده کردن هر چه بیشتر فونت‌ها از بین می‌برند.

نظرات
0 0
سعید   1395/7/15 16:22:40

سلام ببخشید چطور میشه صفحه فونت امپیوترمو کوچیک کنم

0 0
گروه طراحان احسان وب   www.ehsanweb.com 1395/7/17 14:32:07

سلام
به قسمت کنترل پنل رفته و در قسمت جستجو عبارت fonts را تایپ کنید

1 0
فرشاد   1395/5/7 14:10:49

سلام
فونت وب سایت شما چی هستش ؟

0 0
گروه طراحان احسان وب   www.ehsanweb.com 1395/7/17 14:33:44

سلام
Iransans