1394/10/29

چگونه از تاریخ انقضای دامنه مطلع شویم؟

برای مطلع شدن از تاریخ انقضای دامنه راه های زیادی وجود دارد اولین راهی که به ذهن همه می رسد پرسیدن از شرکتی که از آن دامنه را خریداری کرده ایم است ولی خب اگر بخواهید اطلاعاتی راجع به دامنه ای که برای خودتان نیست بدست بیاورید یا اگر مسئولین شرکتی که از آن دامنه یتان را خریده اید دیگر پاسخگو نباشند، باید چه کرد؟

برای مشاهده اطلاعات دامنه کافیت از سایت هایی که در ادامه معرفی می کنیم استفاده کنید این سایت ها اطلاعاتی راجع به دامنه و مالک فعلی اش را نمایش می دهد.

Whois.com
در این سایت کافیست در قسمت جستجوی سایت آدرس دامنه ای که می خواهید را وارد کنید برخی از اطلاعاتی که این سایت به شما می دهند در زیر لیست شده اند:

Whois home page

  • Domain Name: نام دامنه ی جستجو شده را نمایش می دهد.
  • Registrar: مراکز رسمی ثبت و نگهداری دامنه و تحت نظارت سازمان ICANN می باشند که ثبت دامنه های متداول (gTLD) را باید از طریق آنها انجام داد.
  • Name Server: نام سروری که سایت بر روی آن قرار دارد را نمایش می دهد.
  • Updated Date: تاریخ آخرین زمان تمدید دامنه را نمایش می دهد.
  • Creation Date: تاریخ اولین زمانی که دامنه خریداری شده را نمایش می دهد.
  • Expiration Date: تاریخ انقضای مالکیت دامنه را نمایش می دهد.

و سایر قسمت ها اطلاعات شخصی مالک دامنه را نمایش می دهند.

whois result

NIC.ir
در این سایت نیز می توانید اطلاعاتی راجع به دامنه ی ir یا دامنه های ایرانی بدست بیاورید. روند جستجو دامنه در این سایت نیز دقیقا مانند سایت whois است.

NIC Home page

NIC results

Intodns.com
این سایت نیز مانند دو سایت قبلی که معرفی کردیم اطلاعاتی راجع به دامنه می دهد. کافیست آدرس دامنه ی مورد نظرتان را در قسمت جستجوی این سایت وارد کنید.

intoDNS Home Page

 

نظرات