1394/9/30

تاریخچه طراحی وب سایت های واکنش گرا

با پيشرفت روزافزون تکنولوژي هاي مبتنی بر وب و همچنين پيشرفت سرمايه گذاري بر روي دستگاههاي مرتبط با وب سایت ها مثل تلفن هاي هوشمند،تبلت ها،تلويزيون هاي هوشمندو سایر دیوایس ها ، نياز به داشتن وب سايتهايي سازگار با این دستگاهها احساس شد.
اندکی پیش تر به ندرت يک وب سايت مشاهده میگردید که يک نسخه موبايل استاندارد نيز داشته باشد . شايد در آن زمان کاربراني که از دیوایس هایی به غير از کامپيوترهاي شخصي صفحات وب سایت را مشاهده ميکردند بسيار اندک بودند و طراح وب سایت از اين درصد کوچک به سادگی چشم پوشي ميکرد.

اما امروز شما در خيابان،در مترو،ماشین و حتي در هنگام استراحت و … قادرید به راحتي با استفاده از تبلت و موبايل صفحات وب را مرور کنيد . اين راحتي در استفاده و در دسترس بودن سریع و همچنین فعالیت های شرکت های عظیم تکنولوژي بر روي دستگاه هاي متنوعي مانند تبلت و تلفن هاي هوشمند، باعث شده است سهم افرادی که از دستگاه هايي به غير از کامپيوتر هاي شخصي صفحات وب را مرور ميکنند بطور چشمگیری افزایش یابد.
در گذشته نيز طراحان وب سایت  نسخه هايي براي موبايل به صورت جدا طراحي ميکردند، برای مثال  www.mysite.com/mobile و يا mobile.mysite.com که اين مدل از آدرس دهي نشان از آن است که اين نسخه ها کاملا از نسخه اصلي وب سايت مجزا می باشند و به صورت جدا گانه طراحي و پیاده سازی گردیده اند.
حال سوال اینجاست که آيا تنها يک نسخه موبايل که در گذشته براي يک سري از موبايل هاي خاص در نظر گرفته می شده است و بطور قطع محدوديتهايي نیز به خاطر سايز و نوع مرورگرداشته است پاسخگوی این حجم از سلایق و خواسته های کاربران می بوده است ؟
اگر بخواهيم با همان روش های مورد استفاده در چند سال گذشته نسخه هايي براي دیوایس های امروزي طراحي کنيم، چند هزار دامنه مجزا براي هر نوع تلفن،تبلت و يا تلويزيون هاي هوشمند با سيستم هاي عامل گوناگون مورد نیاز بود.

Responsive
با توجه به موارد و موانع ذکر شده و همچنین محدوديتها در اين زمينه و نياز رو به افزون در زمينه طراحي وب سايتهاي واکنش گرا (Responsive) ، تلاشهايي براي طراحي اين نوع از وب سايتها از طرف طراحان وب سایت و شرکت های مطرح صورت گرفت و با ظهور تکنولوژی هاوامکانات کاربردي بسيار در نسخه هاي جديد سي اس اس (CSS)طراحان وب سایت توانستند وب سايت هایي کاملا واکنش گرا طراحي کنند.
هدف از این بخش معرفی و دلایل ظهور نیازها به وب سایت واکنش گرا بود

نظرات