1395/6/8

هاست و دامنه چیست

شبکه جهانی وب از کامپیوترهای بهم متصل شده تشکیل شده است هر کدام از کامپیوترها سرور نام دارند و دارای حافظه هایی متشکل از چند گیگابایت تا چند میلیون ترابایت!!! هر فرد، شرکت یا سازمانی بخواهد اطلاعات خود را به اشتراک بگذارد یا اقدام به راه اندازی وب سایت نماید باید فضایی به اندازه نیاز خود از این حافظه را از یک سرور خریداری می کنند که به اصطلاح هاست گفته می شود به همراه فضای ارائه شده یک نرم افزار تحت وب نیز جهت مدیریت فایل ها و سایر اجزاء در اختیار کاربر قار می گیرد که پنل هاست نامیده می شود. رایج ترین پنل ها (Cpanel, Vista, DirectAdmin) می باشند.

برای ارائه وب سایت و معرفی آن به دیگران شما به یک آدرس نیاز دارید که این آدرس به محل فایل ها و پوشه های شما در سرور اشاره دارد آدرس های اینترنتی نیز مختص یک مکان و متعلق به یک فرد، شرکت یا سازمان است که به آن دامنه (Domin) می گویند. آدرس اینترنتی (دامنه) همچنین بیانگر یکسری مشخصات نیز است مانند مشص نمود کشور برای نمونه دامنه های اینترنتی که به ir ختم می گردند بیانگر آن است که متعلق به کشور ایران است.

برای منظورهای مختلفی دامنه ها نام گذاری و ارائه می شوند هر چند در بیشتر موارد استانداردهای موجود رعایت نمی شد با این حال دامنه های ختم شده به .com معمولا برای سایت های فروشگاهی و خدمات در نظر گرفته می شوند، دامنه های ختم شده ب .net معمولا مورد استفاده شرکت های ارائه دهنده خدمات تحت اینترنت می باشد و …

نظرات